עוסק מורשה או חברה?

כל אדם עצמאי, שותפות וחברה חייב ברישום במס ערך מוסף כעוסק מורשה ולעצמאי גם אפשרות להירשם גם כעוסק פטור.

כל אחד בוחר לעצמו מה מתאים לו מבחינה עסקית באיזה קטגוריה להירשם עוסק מורשה או פטור, כמובן שתמיד רצוי להיוועץ בבעל מקצוע בעניין.

להירשם במע"ם כחברה זה יתרון למי:

  1. מזעור המס בעסק של הכנסות עם מס שולי גבוהה.
  2. למי שזקוק לכר בטחון כאשר יש פוטנציאל לתביעות בשל רשלנות או דברים לא צפויים.
  3. אופי העסק, השקעות גדולות, הוצאות מימון, קשר עם לקוחות הדורשים זאת וכד.

כל אלו ביחד ולחוד מחובתם להירשם במע"ם כעוסק מורשה כאשר המספר המזהה של עצמאי הוא תעודת הזהות שלו השותפות מקבלת מספר הנבחר עיי מע"ם ואילו חברה הזיהוי שלה הוא על פי המספר שנבחר עיי רשם החברות.

הדרך הפשוטה והקלה להירשם כעוסק היא דרך מיצג בלווי כל המסמכים הנדרשים לפתיחת התיק.

מה אתם צריכים לדעת?

עוסק מורשה או חברה? זוהי שאלה שמתלבטים בה רבים המבקשים לפתוח עסק חדש. יש יתרונות וחסרונות לכל ישות כזאת. הבחירה נעשית על פי שיקולי שונים ביניהם, צרכים, היקפי פעילות, נושאים משפטיים, שיקולי מס, רצונות וטעם אישי וגם חזון שיש ליזמים. המתלבטים יכולים, בהחלט, לקבל ייעוץ ממומחים. משרד רואה חשבון – "מור ראובן" עוסק בתחום וניתן לקבל ממנו מידע רב.

עוסק מורשה או חברה? יתרונות וחסרונות

עוסק מורשה או חברה? שאלות שיש לתת עליהם את הדעת. חברה שעשויה לצמוח לאורך זמן או עסק פעיל שאינו מתרחב יתר על המידה? הוצאות גדולות על ניהול חשבונאי של חברה או חיסכון לעסק מורשה? וכדומה. כדי לתת תמונת מצב ברורה יש להבין איך שתי הישויות מוגדרות ופועלות.

חברה בע"מ

ישות משפטית העומדת בפני עצמה. בעליה הינם בעלי מניות הקובעים את סדר ההתנהלות בה. יש צורך בתקנון חברה. לבעלי המניות יש יתרון בכך שהאחריות הינה מוגבלת. אם היא אינה עומדת בהתחייבויותיה אזי הבעלים מוגנים והנושים אינם יכולים לקבל חובותיהם מהם אלא רק את הכספים או הנכסים הרשומים על שמה. לגבי שיקולי המס: חברה משלמת מס חברה. בעלי המניות מדווחים באופן עצמאי ובנפרד על הכנסותיהם. ניתן לקבל דיווידנדים שעליהם משלמים מס וכדומה. האפשרויות להתנהלות כספית ותכנון מס מעט רחבה יותר. עם זאת, הוצאות הניהול החשבונאי גבוהות יותר.

עוסק מורשה

עוסק מורשה הוא עצמאי היכול לנהל פעילות עסקית בהיקפים גדולים. במידה והוא מעסיק עובדים אז חייב גם בתיק ניכויים. למע"מ הוא מדווח באופן חודשי או דו חודשי בהתאם להיקף המחזורים. מול רשות מס הכנסה הוא חייב לדווח על הכנסותיו ולשלם מס לאחר קיזוז הוצאותיו. כל המיסים והאחריות חלים ישירות עליו. בעת הסתבכות פיננסית הוא חייב להחזיר חובות בגין נכסיו האישיים.

לא משנה עם אתם מחליטים על עוסק מורשה או חברה – העיקר רו"ח בכיר שיסייע לכם

משרד רואה חשבון – "מור ראובן" הינו בעל מוניטין בתחום ומומלץ לקבל ממנו שירותים מקצועיים. הם מקיפים וכוללים ייעוץ לגבי פתיחת עסק ובחירת הישות הרצויה, ניהול חשבונאי, הכנת משכורות ודו"חות כולל מאזני חברה, ייצוג מול הרשויות וליווי כללי ככל הנדרש ועוד.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

עוד בנושא

חשבונאות פיננסית

כשמדברים על חשבונאות פיננסית מתכוונים לתחום העיסוק העיקרי השייך לענף החשבונאות. מי שעוסק בחשבונאות פיננסית, החשבונאי הפיננסי, נדרש לערוך דוחות כספיים המציגים את נתונים של העסק או של החברה לכלל

קרא עוד >>
הקמת חברה
עצמאי שאינו עונה להגדרה

המוסד לביטוח לאומי מגדיר עובד עצמאי באופן ברור. מטבע הדברים, נדרש שהוא לא יהיה שכיר, ולצד זה – יקיים אחד משלושת התנאים הבאים: עיסוק במשלח היד שלו לפחות 20 שעות

קרא עוד >>