הוראות ניהול ספרים

על פי הוראות ניהול ספרים מס הכנסה משנת 1973 – חובה על כל עסק לנהל את החשבונות שלו ולתעד מסמכים שונים הקשורים לעסקאות שאותן הוא מנהל. תיעוד זה וניהול נכון של ספרי החשבונות יכולים למנוע טעויות ועימותים מול רשויות המס. מי שמנהל ספרי חשבונות בצורה שאיננה ראויה ולא כפי שקובע החוק, יחולו עליו סנקציות כבדות.

כמה מילים על חוק ניהול ספרים:

חוק ניהול ספרים קובע כמה כללים לניהול ספרי החשבונות של העסק. כללים אלו מציינים מה על בעל העסק/החברה לרשום בספר החשבונות, וזאת תוך התייחסות לאופיו של העסק ולהיקף ההכנסות שלו. מטרתן של הוראות ניהול ספרים – נותני שירותים, היא לאפשר לרשויות המס ולרשויות ממשלתיות אחרות לערוך ביקורת על דיווחיו של העסק בכל הקשור להתנהלותו הכספית ובעיקר למנוע אי נעימויות. חוק זה כולל במסגרתו מספר תוספות, כשכל תוספת מתייחסת לסוג אחר של עסק ומפרטת כיצד עליו לנהל את ספריו: התוספת הראשונה מתייחסת לניהול חשבונות של יצרנים; התוספת השנייה מתייחסת לסיטונאים; השלישית לקמעונאים; הרביעית לקבלנים; החמישית לבעלי מקצועות חופשיים; השישית לרופאים; השביעית לבעלי בתי ספר לנהיגה; השמינית לבעלי בית ספר; התשיעית לסוחרי ומתווכי מקרקעין; העשירית לסוחרי ומתווכי רכבים; ה – 11 לנותני שירותים ואחרים; ה – 12 לבעלי תחנות דלק; התוספת ה – 13 לסוכני ביטוח והתוספת ה – 14 ליהלומנים.

לפתיחת עסק עצמאי – פתיחת עוסק מורשה – פתיחת חברה בע״מ ללא עלות,

במשרד רואה חשבון במרכז השרון צרו איתנו קשר : 09-9583741

הפרמטרים שאליהם יש להתייחס על פי הוראות ניהול ספרים:

על פי חוק ניהול ספרים, יש לקחת בחשבון מספר פרמטרים המצריכים תיעוד ורישום בספר החשבונות: קבלות, חשבוניות מס, תעודות משלוח ושוברי הזמנות שאותם מפיקים בספר ההזמנות. לכל עסק חובה שיהיה ספר תקבולים ותשלומים, שבו נרשמות כל רכישותיו וקניותיו של העסק והוא יכול להופיע בתצורת ספר כרוך או כחלק מתוכנה להנהלת חשבונות. ספר ההזמנות מצריך גם הוא התייחסות מיוחדת במסגרת ניהול ספרים והוא מכיל את כל ההזמנות שהתקבלו על ידי הלקוחות השונים. בספר יש לציין את מספר ההזמנה, את התאריך שבה היא התקבלה וגם את שם המזמין. במקרים של ביקורת, בוחנת הרשות את ספר ההזמנות תחילה ובהתאם ממשיכה אל המסמכים הנוספים, כמו החשבוניות והקבלות. גם תעודות המשלוח הן הכרחיות, והן נפוצות בעיקר אצל סוחרים, המעבירים סחורות מנקודה אחת לשנייה. בתעודות המשלוח, שאותן מנפיק בית העסק, יש לציין את סוג הסחורה שאותה יש להעביר, את המועד שבו היא יצאה לדרכה וגם חתימה של הלקוח, כשהוא מקבל לידיו את הסחורה.

לסיכום:

הוראות ניהול ספרים מס הכנסה מצריכות מבעלי העסק/החברה רישום מסודר ומובנה של התנהלותם הכספית ותיעוד התנועות השונות הקשורות להוצאות והכנסות. באופן זה יכולה רשות המיסים לבצע מעקב אחר התנהלות העסק במסגרת ביקורת פתע או ביקורת ידועה מראש ולוודא שהעסק אכן פועל כנדרש על פי החוק ולא מעלים הכנסות או מצהיר על הכנסות כוזבות.

מומלץ בחום להתייעץ עם משרד רואה חשבון באופן מיוחד לצורך פתיחת עסק עצמאי, פתיחת עוסק מורשה או לפתיחת חברה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

עוד בנושא

מדרגות מס

בכל שנה נקבעות על ידי הרשויות מדרגות מס הכנסה חדשות, שעל פי הן משלם כל אזרח את המס שלו למדינה. מדרגות מס הכנסה אלו קובעות את גובה המס שאותו יידרש

קרא עוד >>
אישור ניכוי מס במקור

אישור ניכוי מס במקור הינו אישור מיוחד שאותו מקבל בעל העסק המורה על הלקוח, מקבל השירות/המוצר, להעביר (בשמו של העסק) את המס לרשויות המס. כלומר, במקום שבעל העסק יעביר את

קרא עוד >>